برای لغو محتوا کلید اینتر را فشار دهید

کولبر یا قاچاقچی | مسئله این است

آخرین بروزرسانی در تیر 21, 1400

آذربایجان فردا؛ اسکندر حیدری- یکی از واژه‌هایی که در سالهای اخیر البته بعد از استقرار دولت یازدهم در فضای اجتماعی و سیاسی کشور ساخته شد و ورد زبان یا بهتر بگوئیم لقلقه زبان تعدادی از افراد گردید همین واژه کولبر و کولبری است.

اما کولبر به چه کسانی گفته می شود و کولبری به چه معناست؟! کولبر واژه ای است که برای آن دسته از اشخاصی که کولبری را شغل خود قرار داده باشند اطلاق می شود با این حساب اگر فعل کولبری را تعریف کرده باشیم به خودی خود معنی و مفهوم واژه کولبر یا شخص کولبر هم مشخص خواهد شد.

کولبری، حمل بار بر روی کول یا شانه یا دوش یا کتف افراد از مجاری غیررسمی یا بهتر بگوئیم مجاری غیرقانونی بدون مجوز و پنهانی است. عملی که طی آن شخص در تلاش است تا محموله ای را از خارج از کشور و از معابر کوهستانی که به عنوان مجاری رسمی ورود و خروج کالا تعریف نشده بدون مجوز قانونی و در خفا وارد کشور کند و در این فرآیند آنچه اتفاق می افتد این است که صرف نظر از آنکه کالای وارد شده از مقررات صادرات وواردات کشور تبعیت نمی کند علاوه بر این هیچگونه عوارض و مالیات هم بابت کالای وارد شده به کشور پرداخت نمی شود.

با دقت در عمل یا فعل کولبری واضح است که این کار نوعاً قاچاق محسوب می شود چراکه مطابق بند الف ماده یک قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز؛ قاچاق كالا و ارز عبارت است از هر فعل يا ترك فعلي است كه موجب نقض تشريفات قانوني مربوط به ورود و خروج كالا و ارز گردد و از آنجا که در کولبری هم ورود کالا به کشور با نقض صریح تشریفات قانونی از مجاری غیررسمی و بدون مجوز و به صورت پنهانی انجام می شود بنابراین کولبری عنوان تصنعی برای عمل قاچاق در برخی از استان های کشور است و به لحاظ ماهیت هیچ تفاوتی با قاچاق نداشته و هر دو از یک جنس و از یک نوع هستند.

اما سوالی که اینجا مطرح می شود این است که با وجود واژه قاچاق برای فعل یا ترک فعلی که موجب نقض تشریفات قانونی ورود و خروج کالا می گردد چرا یک واژه جدید وارد ادبیات شده است؟!

پاسخ سوال بسیار واضح و مبرهن است، کاربرد واژه کولبری برای قبح زدایی و جرم زدایی از فعل یا ترک فعلی است که مطابق قانون جرم تلقی شده و انجام آن مجازات قانونی را در پی دارد و بر همین اساس، یک واژه جدید برای عمل آن دسته از افرادی که از مجاری غیررسمی و به طرق غیرقانونی آن هم بدون مجوز و با نقض تشریفات قانونی به شکل پنهانی و در خفا؛ کالایی را وارد کشور می کنند اختراع! یا ابداع! یا وضع کرده اند تا این عمل و عاملین آنها را از دایره مصادیق قانون مبارزه با قاچاق کالاو ارز خارج ساخته و از شمول مجازات قانونی مصون سازند!

موضوع آنجا بغرنج تر و پیچیده تر می شود که قاچاقچیان کولبر نه برای خود بلکه به نفع تاجران و بازرگانان سودجو و متخلف مبادرت به عمل کولبری یا همان قاچاق کرده و اجناس آنان را از معابر کوهستانی و مجاری رسمی با نقض آشکار تشریفات قانونی بدون پرداخت هزینه ها و مالیات و عوارض گمرکی وارد کشور کرده و در داخل کشور توزیع می کنند.

موضوعی حادتر آنکه، گاهاً کولبری یا قاچاق کولبرانه پوششی برای ورود غیرقانونی انواع اسلحه و مهمات و مواد مخدر به کشور بوده و علاوه بر آسیب جبران ناپذیری که بر پیکره اقتصاد نیمه جان کشور وارد می کند امنیت و آرامش و آسایش کشورمان ایران اسلامی و شهروندان را با تهدیدات جدی مواجه ساخته و به همین دلیل با رصد هوشمندانه نیروهای مسلح کشور و اعمال قانون از سوی مرزبانان سلحشور کشور مواجه می گردد اما با مقاومت و تمرد قاچاقچیان در مقابل مامورین و مرزبانان؛ هر از گاهی شاهد پرپر شدن جوانان گلگون کفن و شهادت مرزبانان عزیزمان در پاسداری و حفظ و حراست از مرزها هستیم.

اولین نفری باشید که دیدگاه‌تان را ثبت می‌کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
AllEscort