تاریخ : دوشنبه, ۷ فروردین , ۱۴۰۲ Monday, 27 March , 2023

آخرین‌خبرها

مسمومیت‌ دانش‌آموزان، ادامه سرکوب اعتراضات است‌ [!] طومار اغتشاشات در استان آذربایجان غربی درهم پیچیده شد اتفاقات اخیر جنگ همه بعدی برای تجزیه طلبی بود راهپیمایی عظیم و باشکوه یوم‌الله ۱۳ آبان در کلانشهر ارومیه برگزار شد دریاچه اورمیه، قربانی ناکارآمدی دولت‌ها یا طمع‌ورزی اقتصادی آنها؟! کتاب مجموعه اشعار شاعران آیینی آذربایجان‌غربی رونمایی شد طرح بلندمرتبه‌سازی از سوی مهندسان مشاور شارمند در قالب طرح تفضیلی ارومیه در حال مطالعه است ۲۸ قبضه سلاح جنگی و شکاری غیرمجاز در نقده کشف و ضبط شد  نهضت آسفالت‌ریزی معابر شهری ارومیه از امروز آغاز شد متن و حاشیه سفر هیئت اقتصادی اقلیم اربیل عراق به استان آذربایجان‌غربی؟! مسوولان به مطالبات جوانان توجه و مشکلات‌شان را حل کنند گردش مالی برخی داروخانه های دولتی ۳۰۰ برابر بیشتر از خصوصی است باند سازمان یافته قاچاق سلاح ومهمات در شمالغرب کشور منهدم شد ۴۱ کیلوگرم ماده مخدر شیشه در خوی کشف شد طرح باشگاه مد و لباس ایرانی اسلامی در کشور شروع شده است ۲باب مدرسه در بخش انزل ارومیه به بهره برداری رسید انگیزه بسیاری از دستگیرشدگان در حوادث اخیر اقتصادی و بیکاری بود

2

دولت و هزارتوی مبارزه با کرونا و واکسیناسیون ملت

  • کد خبر : 297
  • ۲۴ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۲
دولت و هزارتوی مبارزه با کرونا و واکسیناسیون ملت

از اسفند 1398 که اولین نشانه های شروع کرونا در کشورمان پیدا شد و مسئولین در همان دقایق اول، آن تصمیم کبری در مورد مبارزه با این بیماری منحوس را گرفتند تا همین حالا که من این یادداشت را می نویسم بالاخره معلوم نشد که تاکتیک و تکنیک این دولت برای مبارزه با کرونا چه بوده و بالاخره نفهمیدیم کرونا با دولت مبارزه می کند یا دولت با کرونا یا دولت و کرونا دست به دست هم داده اند و با مردم مبارزه می کنند؟!

آذربایجان فردا – اسکندر حیدری | از اسفند 1398 که اولین نشانه های شیوع کرونا در کشورمان پیدا شد و مسئولین در همان دقایق اول، آن تصمیم کبری در مورد مبارزه با این بیماری منحوس را گرفتند تا همین حالا که من این یادداشت را می نویسم بالاخره معلوم نشد که تاکتیک و تکنیک این دولت برای مبارزه با کرونا چه بوده و بالاخره نفهمیدیم کرونا با دولت مبارزه می کند یا دولت با کرونا یا دولت و کرونا دست به دست هم داده اند و با مردم مبارزه می کنند؟!

تخصیص و جذب اعتبارات دولتی یکی از مشوق های اصلی برای شرکت هایی است که همیشه اوضاع را رصد می کنند تا در بزنگاه های حساس درآمدزا، وارد گود شده و با هدف جذب اعتبارات، آمادگی خود را برای طراحی و ساخت و عرضه محصولات موردنیاز جامعه اعلام کنند دقیقاً مثل شرکت های فناوری دوستان و آشنایان دولت و نزدیکان برخی مدیران رسانه ملی که با داغ شدن بحث فیلترینگ شبکه های اجتماعی مجازی مثل توییتر و تلگرام، با سرعت نور وارد میدان شده و مدعی شدند که خیلی خوب بلدند تا نسخه ایرانی شبکه های اجتماعی را ساخته و به جامعه ایرانی عرضه بدارند!

این شد که ما با خیل عظیمی از پلتفرم های ایرانی شبکه اجتماعی روبرو شدیم بی آنکه در جامعه رغبتی به استفاده از این نرم افزارهای پیام رسان داخلی نشان داده شود و مردم یا از تلگرام طلایی و آی گرام و موبوگرام و خیلی از گرام های دیگرِ مستثنی از فیلتر استفاده کردند یا از فیلترشکن هایی پولی و غیرپولی! این هم بماند که آن قاضی ناموری که دستور فیلتر تلگرام را صادر کرد و نامش را در فهرست نام آوران این عرصه ثبت کرد بعدها خودش به دلیل ارتکاب جرایم و تخلفات دیگر از دستگاه قضایی کشور فیلتر – ببخشید بازداشت – و روانه زندان شد.

حالا هم همه شرکت های داروسازی یکجا احساس تکلیف کرده و وارد میدان تولید واکسن شده اند البته نفس عمل ورود مسئولانه به موضوع ساخت واکسن کرونا هم از جنبه تلاش برای پیشرفت های علمی و پزشکی و هم از جهت خودکفایی کشورمان در این زمینه بسیار خوب است اما چه می شد اگر همه این شرکت های تولید دارو به جای تلاش برای تولید جداگانه واکسن؛ یکجا جمع می شدند و انرژی و توان خود را می گذاشتند وسط و یک واکسن مشترک ملی می ساختند؟! و این هم یک نمونه دیگر از اینکه همه به دنبال نام آوری و شهرت برند فردی و شرکتی خود هستند و کار تیمی اساساً کیلو چند؟!

دولت هم با آن وزیر بهداشت عصبانی اش که همین چند روز پیش مدعی شد: همکارانم مرتب به من می‌گویند تو سردار این عرصه [کرونا] هستی! با آن مسئول روابط عمومی و سخنگوی سازمان غذا و دارو که در یک توییتی جنجالی از خجالت منتقدین درآمد و تلویحاً آنها را پفیوز خطاب کرد؛ معلوم نیست برای واکسیناسیون ملت چه برنامه ای تدارک دیده است.

همین دو سه هفته پیش بود که تردد مسافری از طریق مرز نوردوز به سمت کشور دوست و برادر ظریف، همان ارمنستانِ خودشان باز شد و تردد مسافری برای واکسیناسیون ملت در خاک ارمنستان برقرار شد؛ روزانه جماعت عظیمی از مردم برای دریافت واکسن خارجی راهی ارمنستان می شوند. مردمی که برای دریافت دوز اول واکسن کرونا در ارمنستان باید 400 هزار تومان و برای دریافت دوز دوم 600 هزار تومان در لحظه خروج از کشور به حساب خزانه؛ عوارض مسافری پرداخت کنند.

این یعنی واکسیناسیون هر نفر ایرانی در ارمنستان یک میلیون تومان برای دولت فخیمه درآمدزایی دارد و برای ارمنستان هم که اقتصادش به دلیل شکستی که در جنگ قره‌باغ متحمل شد یک فرصتی بی بدیل تا به همین یک بهانه، ایرانیان همیشه در صف را به ارمنستان بکشد و دستورالعمل صادر کند که واکسن کرونا به شرط اقامت ده روزه ارائه می شود و ایرانیان اول باید 10 روز برای شکوفایی صنعت گردشگری، ده روز اقامت کنند و پول خرج کنند بعد؛ از اکیپ های سیار ایروان یا شهرهای دیگر ارمنستان واکسن کرونا را دریافت کنند آن هم روزانه به 20 تا 30 نفر از ایرانیان!

کاری هم نداریم که اگر بناست مردم برای دریافت واکسن به کشورهای همسایه پناه ببرند پس چرا مرز زمینی بازرگان برای تردد مسافری بازگشایی نمی شود اما مرز ارمنستان باز باز است؟! و سوال هم نمی کنیم که اگر قرار است مردم از واکسن های خارجی استفاده کنند چرا دولت به میزان نیاز کشور، از همین واکسن هایی که در ارمنستان به مردم تزریق می کنند برای واکسیناسیون ملت خریداری و وارد نمی کند؟! و اصلاً عین خیالمان هم نیست! که آنکه می تواند یک میلیون تومان برای دریافت واکسن به جیب دولت واریز کند و راهی ارمنستان شود به احتمال زیاد از طبقات مرفه جامعه است پس با این حساب عمده شهروندانی که زیر خط فقر قرار دارند و به برکت همین دولت از خط فقر به سمت قعر چاه فقیری و نداری سقوط کرده اند! برای مصون ماندن از خطرات جانی کرونا چه باید بکنند؟!

اما حالا که خودتان را سردار عرصه کرونا می دانید و اینگونه وانمود می کنید که در راه مبارزه با کرونا روی مین هستید خودتان بهتر از هرکس دیگری می دانید که بستری بیمارانی که هر روز بر تعداد آن افزوده می شود و یا اعلام آمار مبتلایان جدید و فوتی های روزانه را نمی توان عملکرد اثربخش وزارتخانه متبوع تان دانست و شما را به قول همکاران سردار این عرصه نامید!

فعلاً که خروجی تصمیمات خارق العاده تان، هجوم فوج فوج مردم ایران به مرزهای ارمنستان است و رونق اقتصاد گردشگری آنهایی که روزگاری برای تامین امنیت جانی شان، فوج فوج به ایران پناه آورده بودند. علی برکت الله /انتهای پیام

لینک کوتاه : https://azarbaijanfarda.ir/?p=297

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • هیچ محدودیتی در بیان دیدگاه به زبانی غیر از زبان فارسی وجود ندارد | تورکجه ده بیزه فیکرلرینیزی بیلدیره بیلرسینیز
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه سایت منتشر خواهد شد. | گوندریلن فیکیرلر تایید اولونورسا یاییلیر
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد. | تهمت یادا توهین اولان یازیلار و فیکیرلر یایینلانمیر